Szukaj
Close this search box.

8 zalet rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła

8 zalet rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła

W artykule:

Udostępnij:

System rekuperacji ciepła (lub rekuperacji powietrza) jest technologią zaprojektowaną do odzyskiwania ciepła z wyprowadzanego powietrza, co pozwala na ogrzewanie powietrza zimą lub chłodzenie powietrza wprowadzanego do budynku latem. Za ten proces wymiany odpowiada wymiennik ciepła w rekuperatorze, który umożliwia transfer ciepła pomiędzy powietrzem wywiewanym, a nawiewanym.

1. Rekuperacja odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z budynku zapewniając oszczędności na ogrzewaniu

Głównym celem rekuperacji powietrza jest poprawa jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń poprzez usuwanie zanieczyszczeń i wilgoci oraz zminimalizowanie utraty energii cieplnej, poprzez recykling ciepłego powietrza wywiewanego co prowadzi do oszczędności na energii potrzebnej do ogrzania domu. Dowiedz się więcej o rekuperacji z odzyskiem ciepła tutaj.

Przy rekuperacji w domu rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych spadają nawet do 50% w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej. Dzięki przekazywaniu przez wymiennik energii z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego, dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię nawet o 20 kWh/m2 na rok. A to świetle obowiązującej od stycznia 2021 r. nowelizacji warunków technicznych, jakim podlegają budynki jest bardzo istotne. I także kluczowe w szerszym kontekście zmian klimatycznych i dążenia do zrównoważonego rozwoju poprzez m.in. oszczędzanie energii czy redukcję emisji gazów cieplarnianych.

2. Wymiana zużytego powietrza: w domu z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem

Rekuperacja w domu poza oszczędnością energii cieplnej, gwarantuje czyste powietrze w domu. Wymiana zużytego powietrza w domu z rekuperacją odnosi się do procesu, w którym zużyte powietrze wewnątrz budynku jest usuwane, a jednocześnie świeże powietrze z zewnątrz jest wprowadzane do wnętrza. Wywiewane powietrze jest oczyszczane systemem filtrów w wymienniku, a dodatkowo ciepło z niego jest odzyskane i przekazywane do powietrza świeżego, nawiewanego do budynku. To powietrze z zewnątrz jest zawsze świeże, ponieważ przechodzi przez system filtrów nawiewnych, który je oczyszcza. I nie dość, że powietrze wprowadzane do domu jest pozbawione zanieczyszczeń i kurzu oraz nadmiernej wilgotności, to także jest wstępnie ogrzane. Jest to szczególnie przydatne w okresach zimowych, gdy chcemy ogrzać świeże powietrze, które wprowadzamy do domu, korzystając z ciepła powietrza wyprowadzanego. Ponadto rekuperacja w domu działa niezależnie od pogody i pory roku w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej.

Dom wyposażony w system rekuperacji zapewnia oczyszczanie powietrza, kontrolę wilgotności i odzysk ciepła, co przyczynia się do poprawy komfortu życia oraz oszczędności energetycznych.

3. Filtracja nawiewanego powietrza: skuteczna ochrona przed zanieczyszczeniami, kurzem i smogiem

Jak mówiliśmy wcześniej, wentylacja mechaniczna, w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej daje możliwość filtracji nawiewanego powietrza. Poziom filtracji zależny jest od klasy zastosowanego filtra. Fabrycznie wszystkie rekuperatory aeroVent są wyposażone w filtry kieszeniowe klasy G4 do powietrza wywiewanego, a do powietrza nawiewanego zastosowane są najwyższej klasy filtry F7. Założenie filtra o podwyższonej klasie filtracji F7 (można tylko na nawiewie) daje możliwość zatrzymania ponad 90% pyłu zawieszonego o wielkości 1-10µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1µm (zanieczyszczenia smogowe to w zdecydowanej większości pył PM10, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm). Poza rakotwórczymi pyłami filtracja rekuperatorów, zapobiega również przedostawaniu się różnych alergenów i kurzu do naszych domów. Masz już rekuperator, wybierz filtry zabezpieczające przez smogiem.

4. Kontrola ilości i jakości powietrza dzięki zaawansowanej technologii

System rekuperacji wymienia powietrze w domu dokładnie tak, jak chce użytkownik, czego nie można powiedzieć o wentylacji grawitacyjnej, na którą nie mamy żadnego wpływu i która działa w zasadzie tylko w temperaturze ok. 12 st. C. Z rekuperacją niezależnie od pogody, od wiatru i ciśnienia na zewnątrz, do domu dostarczana jest i wywiewana identyczna ilość powietrza. Jeżeli użytkownik ma potrzebę: na sterowniku rekuperatora zwiększa intensywność przewietrzania albo ją zmniejszyć.. Jeśli np. w domu są goście i przebywa więcej osób może zwiększyć natężenie przewietrzenia albo chcemy zwiększyć odprowadzenie wilgoci i niechcianych zapachów z kuchni i łazienek). Dostępna jest także opcja “nieobecności”, która wentyluje na minimalnym poziomie: tylko dla zachowania stałego przepływu powietrza w kanałach i dla minimalnego poziomu komfortu powietrznego w domu. Pomożemy Ci policzyć ilość powietrza potrzebną do skutecznej wentylacji Twojego domu. Sprawdź jakie to proste: Jak obliczyć przepływ powietrza w rekuperatorze, a także wyreguluj swoją instalację: Jak poprawnie wyregulować system rekuperacji.

5. Kompatybilność rekuperatora z systemem domu inteligentnego

Rekuperatory aeroVent, poza zaawansowaną automatyką pozwalającą na pełną kontrolę oraz wydajną i oszczędną pracę systemu, są kompatybilne z wieloma systemami sterującymi domem czy z domem inteligentnym. Mogą współpracować z systemem alarmowym domu, z czujnikami wilgoci czy dwutlenku węgla lub niebezpiecznego i podstępnego, bo bezwonnego tlenku węgla. Dzięki połączeniu takich czujników z systemem wentylacji mechanicznej, dbamy o bezpieczeństwo i komfort przebywania w domu, a także oszczędzamy energię elektryczną na przykład poprzez połączenie rekuperatora z alarmem w domu i podczas nieobecności domowników, dłuższych wyjazdów, wentylacja będzie pracowała w trybie minimalnego zużycia energii.

6. Komfort i wygoda z rekuperacją, której nie da Ci tradycyjna wentylacja grawitacyjna

Brak przeciągów, ponieważ nie ma już potrzeby intensywnego przewietrzania poprzez otwieranie okien czy drzwi. Możemy zapomnieć o muchach, komarach czy innych insektach. Możemy zamknąć okna przed zmierzchem w miesiącach wiosennych i letnich bez ryzyka powstania zaduchu. Znaczne obniżenie wilgotności powietrza, dzięki czemu na ścianach i sufitach nie będzie pleśni, grzybów i innych wykwitów, spowodowanych nadmierna wilgocią w domu. Co często jest spotykane w domach z tradycyjną wentylacją. Możemy także cieszyć się czystymi lustrami i suchymi ścianami w łazience po kąpieli. Z rekuperacją mamy możliwość szybkiego i skutecznego pozbycia się intensywnych zapachów po przygotowaniu aromatycznych potraw. Dzięki temu w domu jest zawsze świeżo bez względu na porę roku i warunki panujące w domu. Komfort nie do osiągnięcia w domu z wentylacją grawitacyjną.

7. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (GWC) i oszczędności inwestycyjne

Przy instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mamy możliwość wykorzystania energii z gruntu: powietrze do rekuperatora trafia już wstępnie opracowane: ochłodzone latem i podgrzane zimą. Również bezcenna pomoc dla systemu rekuperacji podczas bardzo niskich czy wysokich temperatur zewnętrznych. Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło: warto uwzględnić to inwestując w centralne ogrzewanie na poziomie mocy urządzenia, wielkości grzejników czy ogrzewania podłogowego, a także wybierając okna czy drzwi. Ich parametry np. szczelności nie muszą być najwyższe, przez co będą tańsze.

8. Wzrost ceny nieruchomości

Zainstalowany w domu system rekuperacji z odzyskiem ciepła zwiększa wartość nieruchomości. Jest z pewnością wartością dodaną, ponieważ pozwala nie tylko na bardziej efektywne wykorzystanie energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu, ale przez to odzyskiwanie energii także ją oszczędza. A przecież każdemu, kto myśli o budowie domu czy jego zakupie, zależy, aby był jak najbardziej energooszczędny. A tym bardziej, że ceny energii elektrycznej i cieplnej mają tendencję wzrostową. Dom z rekuperacją to także nieocenione korzyści dla zdrowia domowników, a to jest także mocny argument przemawiający za zakupem domu z wentylacją mechaniczną.

Udostępnij:

Social Media aeroVent

Najchętniej czytane

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj nasz Newsletter

Nie lubimy spamu, więc od nas go nie dostaniesz.

Rekuperacja

Warto przeczytać

Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperacji z programu “Czyste powietrze 2024”? Blog

Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperacji z programu “Czyste powietrze 2024?”?

Co można sfinansować w 2024 roku z programu „Czyste Powietrze”? Jaka jest kwota dofinansowania do rekuperacji? Kto i do kiedy można skorzystać z programu “Czyste powietrze”?
Czytaj więcej →
Czy możliwe jest skuteczne działanie rekuperacji latem? Blog

Czy możliwe jest skuteczne działanie rekuperacji latem?

Rekuperacja latem oferuje wiele istotnych zalet, poprawiając komfort życia w domu, dbając o zdrowie domowników, przyczyniając się do oszczędności energii i chroniąc środowisko.
Czytaj więcej →
Zdrowie na pierwszym miejscu: rekuperacja i odkurzacz centralny dla czystego powietrza w domu! Blog

Rekuperacja i odkurzacz centralny: duet idealny dla czystego domu!

Czy wiesz, że rekuperację można połączyć z odkurzaczem centralnym? Takie połączenie niesie wiele korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców. Połącz te dwa systemy i ciesz się czystym powietrzem bez kurzu i alergenów.
Czytaj więcej →