Szukaj
Close this search box.

Jak dobrze zaplanować instalację rekuperacji?

Jak dobrze zaplanować instalację rekuperacji?

W artykule:

Udostępnij:

Planowanie instalacji rekuperacji obejmuje analizę zapotrzebowania na wentylację, ocenę dostępnych źródeł powietrza, projektowanie systemu rekuperacji, dobór odpowiednich urządzeń, instalację i konserwację, a także monitorowanie oraz optymalizację działania systemu. Warto skonsultować się z profesjonalistą w dziedzinie HVAC, aby zapewnić efektywność i wysoką jakość powietrza w budynku.

Ocena potrzeb

Zidentyfikuj, ile powietrza wymaga wentylacja w twoim budynku. To zależy od wielkości budynku, liczby mieszkańców lub pracowników, a także rodzaju działalności prowadzonej w budynku. W aeroVent dowiesz się jak obliczyć ilości powietrza np. przyjmuje się, że w kuchni potrzebujemy 70 m3/h, łazienka jest też dość wymagającym pomieszczeniem, bo średnio potrzebne jest ok. 50 m3/h. Dla jednej osoby niezbędne jest natomiast ok. 30 m3 świeżego powietrza na jedną godzinę. Tutaj dowiesz się jak obliczyć ilości powietrza: Obliczenie ilości powietrza. Ale nie musisz tego robić samodzielnie, nasz projektant wykona bilans powietrza za Ciebie, podczas wykonywania projektu rekuperacji.

Wybór odpowiedniego systemu

Istnieje wiele rodzajów systemów rekuperacji, takich jak systemy centralne i rozproszone. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom i budżetowi.

Ocena lokalizacji

Wybierz odpowiednie miejsce do instalacji systemu rekuperacji. Musi to być miejsce, które umożliwia łatwy dostęp do urządzeń, a także zapewnia równomierne rozprowadzenie powietrza w całym budynku. Najlepsze są poddasze, piwnica, pomieszczenie gospodarcze czy techniczne. Tu dowiesz się gdzie najlepiej umieścić centralę rekuperacyjną: Rozplanowanie instalacji rekuperacji

Projekt wentylacyjny

Zaprojektuj system wentylacyjny uwzględniając przepływ powietrza, umiejscowienie wentylatorów, wymienniki ciepła itp. W aeroVent zaprojektujemy zupełnie za darmo całą instalację wentylacji mechanicznej. Zgłoś się do nas już dziś: Projekt i wycena rekuperacji

Dobór odpowiednich komponentów

Wybierz wysokiej jakości komponenty, takie jak wymienniki ciepła, filtry powietrza, wentylatory itp. W aeroVent posiadamy najwyższej jakości filtry nawiewne, np. F7, które zatrzymują 70% szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych w tym smogu. W rekuperatorach aeroVent dostępne są wymienniki ciepła w wersji standardowej i entalpicznej, które pozwalają na odzysk wilgoci dla zachowania optymalnych warunków wilgotności w domu.

Montaż rekuperacji

Skorzystaj z usług profesjonalnego instalatora, aby zainstalować system rekuperacji zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Napisz do nas biuro@aerovent.pl lub zadzwoń tel. 606 792 314, a my wskażemy profesjonalnego instalatora z Twojego regionu. Który nie tylko zainstaluje Twój system rekuperacji, ale służy także fachowym wsparciem w okresie gwarancji, jak i po jej zakończeniu, ponadto wykona przegląd techniczny czy dokona naprawy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Testowanie i konserwacja

Po zainstalowaniu systemu rekuperacji, przetestuj go, aby upewnić się, że działa poprawnie. Regularnie konserwuj system, wymieniaj filtry powietrza i sprawdzaj, czy wszystkie komponenty działają prawidłowo. Możesz spać spokojnie i nie musisz pamiętać kiedy dokonać np. wymiany filtrów. Rekuperatory aeroVent przypomną Ci o tym wyświetlając odpowiedni komunikat na sterowniku.

Edukacja użytkowników rekuperacji

Przeszkolenie użytkowników budynku to podstawa, aby wiedzieli, jak efektywnie korzystać z systemu rekuperacji i utrzymywać go w dobrej kondycji. Wybierając rekuperację aeroVent uzyskasz doradztwo techniczne i przeszkolenie ze strony współpracującego z nami instalatora.

Monitorowanie zużycia energii

Na tzw. “koniec dnia” będziesz wiedziała/wiedział jak śledzić zużycie energii przez system rekuperacji i będziesz potrafiła/potrafił podjąć działania w celu zoptymalizowania jego efektywności energetycznej. Centrala rekuperacyjna aeroVent praktycznie Cię w tym wyręczy, dzięki zaawansowanej automatyce, pozwalającej na połączenie rekuperatora z systemem domu inteligentnego, czy dzięki by-passowi wymiennika ciepła.

Dostosowanie systemu do zmieniających się potrzeb

Regularnie oceniaj potrzeby wentylacyjne budynku i dostosowuj system rekuperacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na przykład liczba domowników ma duże znaczenie dla optymalnego działania systemu rekuperacji. W razie pytań zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji. Możesz skontaktować się z nami jeśli potrzebujesz wsparcia technicznego czy porady zdalnej: Kontakt z aeroVent

Udostępnij:

Social Media aeroVent

Najchętniej czytane

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj nasz Newsletter

Nie lubimy spamu, więc od nas go nie dostaniesz.

Rekuperacja

Warto przeczytać

Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperacji z programu “Czyste powietrze 2024”? Blog

Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperacji z programu “Czyste powietrze 2024?”?

Co można sfinansować w 2024 roku z programu „Czyste Powietrze”? Jaka jest kwota dofinansowania do rekuperacji? Kto i do kiedy można skorzystać z programu “Czyste powietrze”?
Czytaj więcej →
Czy możliwe jest skuteczne działanie rekuperacji latem? Blog

Czy możliwe jest skuteczne działanie rekuperacji latem?

Rekuperacja latem oferuje wiele istotnych zalet, poprawiając komfort życia w domu, dbając o zdrowie domowników, przyczyniając się do oszczędności energii i chroniąc środowisko.
Czytaj więcej →
Zdrowie na pierwszym miejscu: rekuperacja i odkurzacz centralny dla czystego powietrza w domu! Blog

Rekuperacja i odkurzacz centralny: duet idealny dla czystego domu!

Czy wiesz, że rekuperację można połączyć z odkurzaczem centralnym? Takie połączenie niesie wiele korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców. Połącz te dwa systemy i ciesz się czystym powietrzem bez kurzu i alergenów.
Czytaj więcej →