Szukaj
Close this search box.

Jakie są sposoby na poprawę wentylacji w domu?

Jakie są sposoby na poprawę wentylacji w domu?

W artykule:

Udostępnij:

Dobra wentylacja budynku to nasz cichy przyjaciel i dobrze czujemy się w jej towarzystwie. Ale kiedy wentylacja jest nieskuteczna albo w ogóle jej nie ma, wówczas wyraźnie i bardzo szybko odczuwamy jej brak w postaci nieprzyjemnego zapachu czy zaduchu, złego samopoczucia, rozdrażnienia czy bólu głowy.

Jakie czynniki wpływają na jakość wentylacji w domu i jak je poprawić? 

Jest ich co najmniej 7. Poznaj je i bądź z wentylacją za pan brat.

Wentylacja naturalna

Regularne otwieraj okna na oścież, szczególnie w przeciwległych częściach domu, aby umożliwić przepływ powietrza, który poprawia cyrkulację powietrza.

Upewnij się i sprawdzaj co jakiś czas, czy kratki wentylacyjne są czyste i niezablokowane. Jeśli jest taka potrzeba i możliwość zainstaluj dodatkowe kratki wentylacyjne w ścianach lub drzwiach może to poprawić przepływ powietrza między pomieszczeniami.

W nowych budynkach okna są bardzo szczelne, konstrukcje budynków również. Jeżeli zauważasz wilgoć w postaci wykwitów na ścianach, co gorsza pleśni, wykonaj nawiewniki okienne. Umożliwiają one stały dopływ świeżego powietrza.

Wentylacja mechaniczna

Pamiętaj o montażu wentylatorów wyciągowych w kuchni i łazience, aby usuwać nadmiar wilgoci i nieprzyjemne zapachy.

Jeżeli planujesz budowę domu albo jesteś w trakcie budowy najlepszym rozwiązaniem wentylacyjnym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja. System rekuperacji centralnej zapewni stały dopływ świeżego powietrza i usuwanie zużytego powietrza przy jednoczesnym odzysku ciepła.

Filtrowanie Powietrza

Jeśli nie masz możliwość zastosowanie centralnej rekuperacji, możesz wykorzystać oczyszczacze powietrza. To urządzenia elektryczne filtrujące powietrze w pomieszczeniu, ograniczające kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia. 

Kontrola wilgotności

Warto zaopatrzyć się w higrometr. Brzmi dziwnie? Spokojnie to tylko czujnik wilgotności, który ma za zadanie precyzyjnie mierzyć poziom wilgotności powietrza. W miejscach o wysokiej wilgotności warto zainstalować osuszacze powietrza, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgoci.

Nawilżacze powietrza z kolei w pomieszczeniach o zbyt suchym powietrzu. Odczuwamy to szczególnie zimą, kiedy powietrze jest suche, nawilżacze mogą pomóc w utrzymaniu komfortowego poziomu wilgotności.

Odpowiednia konstrukcja domu ma wpływ na dobrą wentylację 

Budując dom, wybieraj materiały budowlane pozwalające na przepływ powietrza, jak np. cegła, drewno i niektóre tynki. 

Drewno i powietrze - idealne połączenie dla Twojego domu
Drewno i powietrze – idealne połączenie dla Twojego domu

Podczas wybierania projektu lub planowania indywidualnego projektu domu, w miarę możliwości unikaj tworzenia ciasnych i zamkniętych przestrzeni które mogą utrudniać przepływ powietrza.

Zielone dachy i elewacje budynków pokryte roślinnością pnącą poprawiają jakość powietrza, minimalizują wilgoć i izolują termicznie, co może wspomóc wentylację.

Regularna konserwacja urządzeń wentylacyjnych

Zadbaj o prawidłową drożność kominów i przewodów wentylacyjnych, sprawdzaj czy działają sprawnie i nie są zatkane. Pamiętaj o czyszczeniu kanałów wentylacyjnych w systemach HVAC. Regularne serwisowanie urządzeń wentylacji mechanicznej i innych urządzeń wentylacyjnych czy klimatyzacji, wymiana i czyszczenie filtrów zapewnia, że system działa efektywnie.

Przeczytaj: Czyszczenie rekuperatora: niezbędne dla zdrowego powietrza w domu

Rośliny doniczkowe

Prostym, niedrogim i efektownym sposobem na oczyszczenie powietrza i poprawę jego jakości są rośliny oczyszczające powietrze np. paprocie, skrzydłokwiaty czy sansewieria.

Rośliny doniczkowe i otwarte okna - klucz do zdrowego powietrza w domu
Rośliny doniczkowe i otwarte okna – klucz do zdrowego powietrza w domu
Udostępnij:

Social Media aeroVent

Najchętniej czytane

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj nasz Newsletter

Nie lubimy spamu, więc od nas go nie dostaniesz.

Rekuperacja

Warto przeczytać

Jakie korzyści przynosi wymiennik entalpiczny w rekuperatorze? Blog

Jakie korzyści przynosi wymiennik entalpiczny w rekuperatorze?

Wymiennik entalpiczny to specjalny rodzaj wymiennika ciepła, który służy nie tylko do odzyskiwania energii cieplnej z powietrza usuwanego z budynku, ale także do przenoszenia wilgoci. Dzięki temu urządzeniu możemy zarówno ogrzać, jak i nawilżyć świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń.
Czytaj więcej →
Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperacji z programu “Czyste powietrze 2024”? Blog

Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperacji z programu “Czyste powietrze 2024?”?

Co można sfinansować w 2024 roku z programu „Czyste Powietrze”? Jaka jest kwota dofinansowania do rekuperacji? Kto i do kiedy można skorzystać z programu “Czyste powietrze”?
Czytaj więcej →
Czy możliwe jest skuteczne działanie rekuperacji latem? Blog

Czy możliwe jest skuteczne działanie rekuperacji latem?

Rekuperacja latem oferuje wiele istotnych zalet, poprawiając komfort życia w domu, dbając o zdrowie domowników, przyczyniając się do oszczędności energii i chroniąc środowisko.
Czytaj więcej →