Szukaj
Close this search box.

Rekuperacja i odkurzacz centralny: duet idealny dla czystego domu!

Zdrowie na pierwszym miejscu: rekuperacja i odkurzacz centralny dla czystego powietrza w domu!

W artykule:

Udostępnij:

Budowa domu to nie lada wyzwanie, o czym doskonale wiedzą wszyscy, którzy podjęli się tego zadania. Proces budowy domu jest relatywnie długi i musi przebiegać zgodnie z określonymi etapami. Jeśli jesteś na etapie projektowania, to idealny moment na zastanowienie się i zaplanowanie wyposażenia oraz instalacji, które powinien mieć Twój nowy dom. 

Nawet jeśli jesteś w trakcie budowy, np. na etapie stanu surowego lub deweloperskiego, wciąż można wprowadzać zmiany i poprawki. Mogą one podnieść komfort użytkowania domu, jego bezpieczeństwo, zadbać o zdrowie domowników oraz zwiększyć energooszczędność budynku. Jeśli nie uwzględniłeś w swoim projekcie instalacji rekuperacji, darmowy projekt i wycenę zrealizujesz w aeroVent. Skorzystaj bezpłatnego projektu i wyceny rekuperacji wchodząc na stronę: Projekt i wstępna wycena rekuperacji

Realizacja tych celów jest możliwa dzięki połączeniu dwóch instalacji: centralnej rekuperacji i odkurzacza centralnego. W domach jednorodzinnych, bliźniakach czy zabudowie segmentowej, połączenie tych instalacji przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla stanu technicznego budynku. Poniżej przedstawiamy zalety połączenia rekuperacji i odkurzacza centralnego w domu.

Korzyści zdrowotne

Poprawa jakości powietrza

System rekuperacji stale usuwa zużyte i zanieczyszczone powietrze, zastępując je czystym i przefiltrowanym, co dzięki wymiennikowi ciepła odbywa się z minimalnymi stratami energii. Obniża to zapotrzebowanie na energię cieplną w domu, czyniąc go tańszym w użytkowaniu. Odkurzacze centralne skutecznie usuwają zanieczyszczenia i kurz, transportując je na zewnątrz budynku, co zapobiega recyrkulacji drobnych cząsteczek kurzu w powietrzu. Jednym z bardzo wydajnych odkurzaczy z dodatkowym filtrem włosów, jest model odkurzacza centralnego Split dostępny w 5 wydajnościach dostosowanych do powierzchni sprzątania.

Redukcja alergenów i zanieczyszczeń

Połączenie rekuperacji i odkurzacza centralnego skutecznie redukuje ilość alergenów i zanieczyszczeń powietrza, co pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, zwłaszcza tych z problemami oddechowymi. Rekuperacja eliminuje problemy związane z nadmiarem dwutlenku węgla, a lepsza jakość powietrza przekłada się na lepszy sen, mniejsze zmęczenie i ogólnie lepsze samopoczucie. Odkurzacz centralny, dzięki dużej mocy i podwójnej filtracji, skutecznie usuwa sierść zwierząt i roztocza, co jest szczególnie korzystne dla osób z alergiami i astmą. Więcej informacji na temat odkurzaczy centralnych znajdziesz tutaj: System centralnego odkurzania

Kontrola wilgotności

Rekuperacja kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, zapobiegające kondensacji pary wodnej i tworzeniu się pleśni oraz grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ponadto usuwa dym, ogranicza obecność smogu oraz szkodliwych substancji chemicznych.

Korzyści dla stanu budynku

Zapobieganie wilgoci i pleśni

System rekuperacji utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności, co zapobiega degradacji materiałów budowlanych oraz problemom związanym z wilgocią, takim jak korozja, butwienie drewna, czy uszkodzenia tynków i farb. Rekuperator aeroVent możesz także zakupić z wymiennikiem entalpicznym, który zapobiega przesuszeniu powietrza i pozwala cząsteczkom wilgoci w odpowiedniej ilość przedostać się do pomieszczeń. Zobacz np. Rekuperator Reversus 300 z wymiennikiem przeciwprądowym entalpicznym.

Mniejsza potrzeba konserwacji i remontów

Poprawa jakości powietrza i utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności zmniejszają potrzebę konserwacji i remontów, wydłużając żywotność materiałów budowlanych i wykończeniowych. Regularne i skuteczne usuwanie kurzu przez odkurzacz centralny zapobiega jego gromadzeniu się, co z kolei chroni wykończenia wnętrz i instalacje znajdujące się w domu.

Odkurzacze centralne aeroVac
Odkurzacze centralne aeroVac

Oszczędność energii i efektywność energetyczna

System rekuperacji z odzyskiem ciepła zmniejsza straty energii poprzez odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i wykorzystanie go do ogrzewania świeżego powietrza nawiewanego. To znacznie redukuje koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Odkurzacz centralny, choć bezpośrednio nie wpływa na efektywność energetyczną, poprawia jakość powietrza, co może prowadzić do bardziej efektywnej pracy systemów HVAC, ponieważ są one mniej obciążone filtracją zanieczyszczeń.

Cisza i komfort użytkowania

Cicha praca systemu rekuperacji zapewnia komfort akustyczny, co jest szczególnie ważne w budynkach mieszkalnych. Odkurzacze centralne są znacznie cichsze niż tradycyjne odkurzacze przenośne, ponieważ jednostka centralna znajduje się poza przestrzenią mieszkalną (np. w garażu lub piwnicy), co zmniejsza hałas podczas sprzątania. Brak konieczności noszenia ciężkiego odkurzacza zwiększa wygodę użytkowania. 

Obie instalacje są proste w obsłudze i konserwacji dzięki wysokiej jakości materiałom i zaawansowanej automatyce, która informuje użytkownika o konieczności serwisu, np. wymianie filtrów czy stanie urządzenia. Rekuperacja aeroVent jest wyposażona w nowoczesne systemy sterujące, ograniczające ingerencję użytkownika do minimum.

Połączenie rekuperacji i odkurzacza centralnego w domu przynosi znaczące korzyści zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla samego budynku. Systemy te poprawiają jakość powietrza, redukują alergeny, zapobiegają pleśni i grzybom, chronią konstrukcję budynku oraz przyczyniają się do oszczędności energetycznych i komfortu akustycznego. Inwestycja w te instalacje znacząco podnosi jakość życia, trwałość i wartość nieruchomości.

Przeczytaj również: Rekuperator dla domu: przewodnik krok po kroku do wyboru idealnego systemu

Udostępnij:

Social Media aeroVent

Najchętniej czytane

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj nasz Newsletter

Nie lubimy spamu, więc od nas go nie dostaniesz.

Rekuperacja

Warto przeczytać

Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperacji z programu “Czyste powietrze 2024”? Blog

Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperacji z programu “Czyste powietrze 2024?”?

Co można sfinansować w 2024 roku z programu „Czyste Powietrze”? Jaka jest kwota dofinansowania do rekuperacji? Kto i do kiedy można skorzystać z programu “Czyste powietrze”?
Czytaj więcej →
Czy możliwe jest skuteczne działanie rekuperacji latem? Blog

Czy możliwe jest skuteczne działanie rekuperacji latem?

Rekuperacja latem oferuje wiele istotnych zalet, poprawiając komfort życia w domu, dbając o zdrowie domowników, przyczyniając się do oszczędności energii i chroniąc środowisko.
Czytaj więcej →
Filtry do rekuperatorów Blog

Jakie filtry do rekuperatora wybrać? Przewodnik po klasach i rodzajach filtrów

Planujesz instalację rekuperatora i nie wiesz, jakie filtry wybrać? W naszym przewodniku znajdziesz wszystko o klasach i rodzajach filtrów do rekuperatorów. Poznaj różnice między filtrami wstępnymi, średniej skuteczności, dokładnymi oraz HEPA, a także dowiedz się, jak często je wymieniać, aby zapewnić czyste powietrze i efektywne działanie systemu rekuperacji w Twoim ...
Czytaj więcej →