Rekuperacja. Dlaczego warto?

Korzyści z zastosowania rekuperacji

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację? Potrzebujemy czegoś jak powietrza – zwykło się mówić według starego powiedzenia. Powietrza potrzebujemy więc jak… powietrza. Jeśli w domu nie ma jego wymiany, nie da się w nim mieszkać. Za wymianę powietrza odpowiedzialna jest wentylacja.

Wentylacja mechaniczna

Dawniej wymiana powietrza w domach następowała w wyniku ich niedoskonałości, czyli nieszczelności okien i drzwi, a czasami nawet i ścian. Taka wentylacja nazywa się infiltracją. O wentylacji nie mówiono, bo problemem był raczej jej nadmiar niż brak.

Obecnie budowane szczelne, nowoczesne i energooszczędne domy nie pozwalają na infiltrację, więc wymiana powietrza musi zostać właściwie zaprojektowana. Nawet niedawno stosowane kominy wentylacyjne, które wymuszały ruch ciepłego powietrza do góry przestały być efektywne w przypadku, gdy nie ma napływu powietrza przez nieszczelności budynku.

Tak powstał pomysł zastosowania wentylacji mechanicznej, czyli planowanej dystrybucji powietrza w poszczególnych pomieszczeniach domu.

Za ruch powietrza odpowiadają wentylatory napędzane energią elektryczną. Jeśli powietrze jest doprowadzane i odprowadzane do poszczególnych pomieszczeń, można bardzo dokładnie zaplanować jego ilość niezbędną do zachowania komfortu mieszkania w domu.

Teraz dzieli nas już tylko krok od jeszcze bardziej zaawansowanej wentylacji. Od systemu, który pozwoli na odzyskanie ciepła z powietrza wydmuchiwanego z domu i przekazywanie go świeżemu powietrzu nawiewanemu do pomieszczeń. System taki potocznie nazywa się rekuperacją.

Dlaczego warto? Straty ciepła.

Dlaczego warto? Rekuperacja to zdrowy dom!

Korzyściami stosowania rekuperacji jest więc gwarancja doprowadzenia świeżego powietrza do pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem oraz wyciąg powietrza zużytego z pomieszczeń, takich jak łazienki, garderoby czy kuchnia.

Efektem ciągłej wymiany powietrza jest również gwarancja utrzymania niskiego poziomu wilgoci, więc koniec z wilgotnymi oknami, ścianami czy ryzykiem ich zagrzybienia. Dom z prawidłowo działającą wentylacją jest „zdrowym domem”.

Wentylacja gwarantuje również, że w domu nie gromadzą się zapachy z kuchni, garderób czy spiżarni. Nawet mieszkające pod dachem czworonogi nie będą uciążliwe dla mieszkańców, gdyż ich specyficzne zapachy będą na bieżąco wentylowane.

Dlaczego warto? Oszczędność!

W przypadku zastosowania rekuperacji, olbrzymia ilość ciepła, która mogłaby być bezpośrednio stracona razem z powietrzem wydmuchiwanym na zewnątrz domu zostaje odzyskana, więc koszty opisanego komfortu mieszkania są znacząco zredukowane.

Dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego., do budynku dostarczane jest powietrze o temperaturze +12°C zamiast–20 °C

Skutki złej wentylacji

Dla ludzi: bóle głowy, senność, złe samopoczucie, objawy alergii
Dla budynku: pleśń, straty ciepła

Dlaczego warto? Skutki złej wentylacji
Dlaczego warto? Straty ciepła domu
Głównym powodem stosowania  rekuperacji jest ochrona zdrowia użytkowników budynku.

Nie eksperymentuj. Wybierz sprawdzone urządzenie!

Rekuperator Flat

Rekuperator
Flat

Rekuperator Reversus

Rekuperator
Reversus

Rekuperator Breva

Rekuperator
Breva

Zobacz również:

Odkurzacze centralne aeroVac – sprawdź tutaj.

Scroll to Top