Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Dobrze ogrzane i oczyszczone powietrze to podstawa komfortu mieszkaniowego, wpływająca korzystnie na samopoczucie wszystkich domowników. Filtracja powietrza pozwala usunąć z niego alergeny, takie jak pyłki czy roztocza, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Co to jest rekuperacja?

Słowo rekuperacja pochodzi od łacińskiego terminu recuperatio, który oznacza „odzyskiwanie” lub „odzysk”. Wywodzi się ono od czasownika recuperare, oznaczającego „odzyskać”, „powrócić” lub „odnowić”.

W kontekście technicznym termin ten odnosi się do procesu odzyskiwania energii lub ciepła, które normalnie zostałyby utracone, i ich ponownego wykorzystania. To etymologiczne znaczenie idealnie oddaje ideę rekuperacji jako technologii, która odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z budynku, minimalizując straty energii i zwiększając efektywność energetyczną.

Rekuperacja to nowoczesny i energooszczędny rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewniający ciągłą i kontrolowaną wymianę powietrza w budynku. Przy czym ciepło ze zużytego wydmuchiwanego powietrza z domu jest odzyskiwane i przekazywane do zimnego powietrza świeżego nawiewanego z zewnątrz. Proces wymiany ciepła odbywa się w rekuperatorze, który również wymusza obieg powietrza i gwarantuje, że strumienie powietrza wydmuchiwanego nie zmieszają się ze świeżym powietrzem nawiewanym.

Rekuperacja to nie tylko komfort termiczny, ale również zdrowie – system usuwa z powietrza kurz, alergeny oraz zanieczyszczenia, zapewniając zawsze świeże, czyste powietrze w Twoim domu.

W celu zapewnienia prawidłowej wentylacji należy w sposób ciągły dostarczać świeże powietrze do pomieszczeń, w których przebywają ludzie.

Jednocześnie w tej samej ilości wywiewać je z pomieszczeń, z których intuicyjnie chciałoby się je usunąć. Powietrze należy więc nawiewać do sypialni i salonów, nazywa się je powietrzem nawiewnym, a wywiewać z łazienek, kuchni, garderób, przedsionków i przedpokojów. Powietrze wywiewane nazywa się powietrzem wywiewnym.

Przeczytaj: Dlaczego precyzyjne określenie ilości powietrza ma znaczenie dla systemu rekuperacji?

Jednocześnie w tej samej ilości wywiewać je z pomieszczeń, z których intuicyjnie chciałoby się je usunąć. Powietrze należy więc nawiewać do sypialni i salonów, nazywa się je powietrzem nawiewnym, a wywiewać z łazienek, kuchni, garderób, przedsionków i przedpokojów. Powietrze wywiewane nazywa się powietrzem wywiewnym.

Ilość powietrza wentylacyjnego to ilość powietrza nawiewanego do domu. Jego wielkość podaje się w m3/h. Obliczenie ilości powietrza wentylacyjnego wynika z kubatury budynku, liczby mieszkańców oraz przeznaczenia pomieszczeń, w których projektujemy wentylację.

Ilości powietrza wentylacyjnego dla pomieszczeń mieszkalnych określa norma PN-83/B-03430, która zawiera wytyczne do obliczenia ilości powietrza wentylacyjnego. W domu jednorodzinnym ilość powietrza nawiewanego powinna być zbliżona do ilości powietrza wywiewanego.

Przykładowo, jeśli rekuperator nawiewa 400 m3/h powietrza, to zakłada się, że powinien wywiewać również 400 m3/h powietrza zużytego. Jednak całkowita ilość wymienianego powietrza pozostaje dalej na poziomie 400 m3/h.

Rekuperacja aeroVent

System aeroVent został zaprojektowany tak, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników, dla których oprócz czystości powietrza i oszczędności kosztów, znaczenie ma również cicha praca instalacji. Rekuperatory aeroVent to specjalnie dobrane elementy, które sprawiają, że pracująca instalacja nie generuje nadmiernego hałasu w budynku. Przy ich projektowaniu położono szczególny nacisk na skuteczne wyciszenie instalacji.

Rekuperator aeroVent posiada specjalną podwójną obudowę, wypełnioną materiałem tłumiącym. Połączenia elementów nawiewnych realizowane są przewodami elastycznymi, których budowa pozwala na tłumienie dźwięku. Skrzynki rozprężne montowane przed anemostatami zmniejszają prędkość powietrza, redukują do minimum hałas wywoływany pracą instalacji.

Rekuperacja aeroVent to system, który zapewnia dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza, z jak najwyższą sprawnością odzysku energii z powietrza z pomieszczeń wywiewanych. Dzięki swojej konstrukcji praca systemu pozostaje niemal niesłyszalna dla użytkownika, chciałoby się rzec – dyskretna.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowana technologia PML w rekuperatorach aeroVent. Technologia PML to nowoczesne rozwiązanie, które podnosi jakość, trwałość i efektywność rekuperatorów. Jeśli poszukujesz komfortowego i energooszczędnego systemu wentylacji, warto zwrócić uwagę na urządzenia z obudową wykonaną w tej technologii.

Obudowa termoizolacyjna i dźwiękochłonna stosowana w rekuperatorach aeroVent, takich jak modele Reversus i Flat, jest doskonałym przykładem zastosowania technologii PML. Jej konstrukcja składa się z dwóch warstw solidnej, ocynkowanej stali, pomiędzy którymi znajduje się ciśnieniowo sprasowana pianka poliuretanowa. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko doskonałą izolację termiczną i akustyczną, ale także skuteczną ochronę przed korozją, co gwarantuje długą żywotność urządzenia.

Wybór rekuperatora z technologią PML to inwestycja w niezawodność, efektywność energetyczną i komfort codziennego użytkowania.

Sprawdź rekuperatory Reversus – niezawodność i innowacja dla Twojego komfortu

Odkryj rekuperatory Flat – idealne połączenie efektywności i trwałości

 

Rekuperatory aeroVent mogą być zintegrowane z systemami inteligentnych domów od dostawców takich jak Loxone, Grenton i Ampio. Dzięki tej współpracy, system wentylacji może być sterowany za pomocą aplikacji mobilnych lub paneli dotykowych, umożliwiając pełną kontrolę nad temperaturą, wilgotnością i jakością powietrza w domu. Integracja rekuperacji z systemem smart home zapewnia jeszcze wyższy komfort i efektywność energetyczną, automatyzując procesy wentylacyjne w zależności od potrzeb użytkownika.

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to ograniczenie straty ciepła i oszczędność na kosztach eksploatacji domu w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna

Powietrze nawiewane jest przez nieszczelności przegród budowlanych i stolarki okiennej i drzwiowej i wywiewane przez kanały grawitacyjne w kominach wentylacyjnych.

Powietrze wywiewane przez kominy nie oddaje ciepła do powietrza nawiewanego. Energia cieplna zawarta w powietrzu wywiewanym jest emitowana do atmosfery i bezpowrotnie tracona.

nieszczelne okna + wentylacja grawitacyjna
nieszczelne okna + wentylacja grawitacyjna

Wentylacja mechaniczna

Świeże powietrze zasysane jest przez czerpnie powietrza do rekuperatora, w którym po podgrzaniu rozprowadzane jest kanałami do pomieszczeń mieszkalnych.

Zużyte powietrze jest wyciągane i po oddaniu ciepła w rekuperatorze jest wydmuchiwane z domu przez wyrzutnie powietrza. Dom nie wymaga posiadania kominów.

szczelne okna + wentylacja mechaniczna
szczelne okna + wentylacja mechaniczna

Oszczędność energii

Gdyby nie zastosować rekuperacji, a tylko wentylację grawitacyjną, proporcje strat ciepła przez poszczególne przegrody budowlane przedstawia grafika. Widać, że prawie połowa ciepła jest tracona wraz z usuwanym powietrzem wentylacyjnym.

Czyli nawet niewielki odzysk ciepła wentylacyjnego będzie miał znaczący wpływ na sumaryczny bilans zużycia energii przez budynek. A pamiętajmy, że prawidłowo zainstalowana rekuperacja wraz z nowoczesnym rekuperatorem potrafi odzyskać nawet ponad 90% energii cieplnej z powietrza wydmuchiwanego z budynku.

Rekuperacja - oszczędność energii
mniej ciepła ucieka, więcej zostaje w Twoim domu

Jakie są różnice między rekuperacją, ogrzewaniem i klimatyzacją?

Rekuperacja, ogrzewanie i klimatyzacja to systemy, które coraz częściej pojawiają się w domach i budynkach użytkowych. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, ich funkcje i zastosowania znacznie się różnią. Czy rekuperacja może zastąpić ogrzewanie? Czy warto inwestować w klimatyzację, mając system rekuperacyjny? A może lepszym wyborem jest połączenie wszystkich tych rozwiązań?

Aby odpowiedzieć na te pytania, warto zrozumieć podstawowe różnice między tymi technologiami. Każda z nich pełni inną rolę w zarządzaniu komfortem termicznym i jakością powietrza w pomieszczeniach. W poniższej tabeli znajdziesz porównanie funkcji, korzyści oraz ograniczeń rekuperacji, ogrzewania i klimatyzacji, które pomoże rozwiać wątpliwości i dokonać świadomego wyboru.

Rekuperacja Ogrzewanie Klimatyzacja
Wymienia zużyte powietrze na świeże + - -
Oszczędza na kosztach eksploatacji budynku + - -
Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach + - -
Filtruje powietrze w pomieszczeniach + - -
Działa prawidłowo przy otwartych oknach + + -
Konieczność wykonywania przeglądów serwisowych + +
Jej eksploatacja zużywa niewielką ilość energii elektrycznej + + +
Działa w automatycznym trybie pracy i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika + + +
Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych + + +
Można regulować jej intensywność + + +
Grzeje* - + +
Chłodzi** - - +

* Rekuperacja nie grzeje w znaczeniu: w strefie klimatycznej, w której leży Polska, nie może zastąpić systemu grzewczego
** Rekuperacja nie chłodzi tak mocno jak klimatyzacja, ale – szczególnie z GWC lub jednostką chłodzącą – obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem

Rekuperacja, ogrzewanie i klimatyzacja to systemy, które wzajemnie się uzupełniają, ale nie zastępują. Rekuperacja zapewnia stały dopływ świeżego, przefiltrowanego powietrza i odzysk ciepła, co wspiera efektywność ogrzewania i chłodzenia, ale sama nie ogrzewa ani nie chłodzi pomieszczeń. Ogrzewanie odpowiada za utrzymanie komfortowej temperatury w chłodniejszych miesiącach, podczas gdy klimatyzacja skutecznie obniża temperaturę w upały.

Dobór odpowiednich rozwiązań powinien zależeć od potrzeb użytkowników, klimatu oraz specyfiki budynku. Połączenie tych systemów może znacząco poprawić komfort życia i zmniejszyć koszty eksploatacyjne, zwłaszcza jeśli zostaną odpowiednio zaprojektowane i zoptymalizowane.

Skutki złej wentylacji – zagrożenie dla zdrowia i konstrukcji budynku

Wpływ na zdrowie ludzi

Zła wentylacja to problem, który dotyka nie tylko komfortu, ale przede wszystkim zdrowia mieszkańców. Brak odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniach prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji:

  • Problemy z oddychaniem: Zanieczyszczone powietrze może powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, duszności, a u osób astmatyków i alergików nasilać objawy choroby.
  • Zwiększone ryzyko infekcji: Stałe przebywanie w pomieszczeniach z zanieczyszczonym powietrzem osłabia układ odpornościowy, co zwiększa podatność na infekcje górnych dróg oddechowych i grypę.
  • Senność i zmęczenie: Brak świeżego powietrza prowadzi do uczucia senności, zmęczenia i obniżenia koncentracji.
  • Bóle głowy i zawroty głowy: Złe powietrze może powodować bóle głowy, zawroty głowy i ogólne rozdrażnienie.
  • Problemy skórne: Wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które mogą powodować alergie skórne i inne problemy dermatologiczne.
  • Problemy neurologiczne: Długotrwałe narażenie na złe powietrze może prowadzić do problemów neurologicznych, takich jak zaburzenia pamięci i koncentracji.

Wpływ na budynek

Nieprawidłowa wentylacja ma również negatywny wpływ na sam budynek. Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach prowadzi do:

  • Powstawania pleśni i grzybów: Wilgotne ściany, sufity i inne elementy konstrukcyjne są idealnym środowiskiem dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, które niszczą materiały budowlane i mogą powodować nieprzyjemny zapach.
  • Korozji: Wilgoć przyspiesza procesy korozji elementów metalowych, takich jak rury, złącza czy elementy konstrukcyjne.
  • Zniszczenia izolacji: Wilgoć przenika w głąb ścian, niszcząc izolację termiczną i powodując zwiększone straty ciepła.
  • Degradacji materiałów budowlanych: Drewno, gips, tynki i inne materiały budowlane pod wpływem wilgoci ulegają degradacji, co może prowadzić do konieczności kosztownych remontów.
  • Zwiększenia kosztów ogrzewania: Wilgotne ściany i przegrody znacznie pogarszają izolacyjność budynku, co prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania.


Aby uniknąć tych problemów, warto zainwestować w sprawny system wentylacyjny, który zapewni odpowiednią wymianę powietrza i stworzy zdrowe warunki do życia.

Które pomieszczenia wymagają prawidłowej wentylacji?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który umożliwia efektywną wymianę powietrza w całym budynku. Jest to rozwiązanie wymagane szczególnie w nowoczesnych, energooszczędnych domach, w których skuteczna izolacja uniemożliwia wymianę powietrza przez infiltrację, czyli jego przepływ przez nieszczelności w ścianach i stolarce.

Zasada projektowania rekuperacji zakłada, że powinny być wentylowane wszystkie pomieszczenia w budynku, z wyłączeniem garaży oraz kotłowni zasilanych paliwami palnymi.

Należy stosować zasadę, aby powietrze było nawiewane do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia, pomieszczenia do pracy lub pokoje rekreacyjne, natomiast wywiewane z przedsionka, łazienki, WC, kuchni, garderoby. W zależności od bilansu powietrza na klatkach schodowych i korytarzach powietrze może być odpowiednio nawiewane lub wywiewane. Jeśli wentylacja projektowana jest w tak modnych obecnie pokojach dziennych połączonych z aneksem kuchennym, powietrze świeże powinno być nawiewane w części salonowej, a wywiewanej w części kuchennej. Taki rozkład instalacji pozwoli na „łapanie” zapachów gotowania, zanim rozprzestrzenią się po reszcie budynku.

Powietrze wyciągane przez okap kuchenny bezwzględnie zaleca się wyprowadzić dedykowanym kanałem wentylacyjnym na zewnątrz budynku. Nigdy tego powietrza nie powinno się wprowadzać do systemu wentylacji i rekuperatora.

Pomieszczenia do których nawiewamy świeże powietrze:

Salon
Sypialnia
Pokój do pracy
Pokój rekreacyjny

Pomieszczenia z których wywiewamy powietrze:

Kuchnia
Łazienka
WC
Garderoba
Przedsionek
Spiżarnia

Pomieszczenia i miejsca których nie wprowadzamy do systemu wentylacji mechanicznej:

Garaż
Kotłownia ze źródłem ciepła na paliwa palne
Okap kuchenny

Rekuperacja - elementy systemu

System aeroVent (rekuperacja) to system instalacyjny współpracujący z rekuperatorami aeroVent. W skład systemu wchodzą przewody elastyczne, skrzynki rozdzielające i rozprężne oraz nawiewniki i wywiewniki. Powietrze z rekuperatora dystrybuowane jest do poszczególnych pomieszczeń przez system rozdzielaczy i przewodów elastycznych. Głównym elementem całej instalacji jest centrala wentylacyjna z wymiennikiem do odzysku ciepła – rekuperator aeroVent.

Rekuperatory

Ideą zastosowania rekuperatora jest kontrolowana wymiana powietrza: wywiew zużytego oraz nawiew świeżego z jednoczesnym odzyskiem energii zawartej w powietrzu wywiewanym. Świeże powietrze powinno być dostarczane do pomieszczeń czystych (pokoje oraz sypialnie) natomiast usuwane z pomieszczeń, w których jest to wymagane: kuchnia, łazienki, WC, garderoby itp.

Poznaj nowoczesne rekuperatory aeroVent – efektywność i komfort w Twoim domu

Rekuperator posiada wbudowany wymiennik krzyżowy lub przeciwprądowy. Zaletą wymienników zastosowanych w rekuperatorach aeroVent jest gęstość rozmieszczenia aluminiowych kulis, które wpływają na najwyższą sprawność cieplną urządzenia.

Do rekuperatora doprowadzone jest świeże powietrze, które zasysane jest z zewnątrz poprzez czerpnię powietrza. Powietrze wywiewane jest z budynku przy wykorzystaniu przewodu wylotowego oraz wyrzutni powietrza. Zaleca się, aby połączenie rekuperatora z czerpnią i wyrzutnią było realizowane za pomocą elementów metalowych o średnicy Ø200 (rury typu Spiro).

Powietrze zewnętrzne, które trafia do rekuperatora zostaje w nim podgrzane powietrzem usuwanym z budynku w wymienniku ciepła oraz oczyszczone na zamontowanych filtrach. Następnie doprowadzone jest do instalacji nawiewnej. Od strony instalacji wewnętrznej znajdują się rozdzielacze powietrza zarówno na przewodzie nawiewnym jak i wywiewnym. Rozdzielacze posiadają jedno wejście o średnicy Ø160 lub Ø200 do podłączenia przewodów Spiro oraz od 8 do 14 wyjść dostosowanych do średnicy przewodu elastycznego aeroVent Ø75 mm.

Rekuperatory Reversus 300, 450

Przewodami aeroVent łączy się rozdzielacze ze skrzynkami rozprężnymi podłączonymi odpowiednio do elementów nawiewnych (anemostaty aeroVent 125ANM) bądź wywiewnych (anemostaty aeroVent 125AWM). Skrzynki rozprężne, które posiadają jedno wejście łączące z anemostatem (Ø125) oraz odpowiednio 1, 2 lub 3 wejścia dla przewodów elastycznych Ø75.

Rekuperatory entalpiczne

Potocznie zwany rekuperator entalpiczny, to rodzaj rekuperatora, który jest właśnie wyposażony w wymiennik entalpiczny, w miejsce standardowego wymiennika przeciwprądowego. To wymiennik, który umożliwia odzyskiwanie zarówno ciepła, jak i wilgoci z powietrza wywiewanego. Co najważniejsze, w wymienniku entalpicznym, tak jak w tradycyjnym wymienniku przeciwprądowym nie ma możliwości mieszania strumieni powietrza, pomimo że cząsteczki pary wodnej są w stanie przeniknąć przez jego ścianki.

Wykorzystywane jest zjawisko dyfuzji pary wodnej, której cząsteczki są na tyle małe, że przedostają się przez mikroskopijne pory w ściankach wymiennika. Wymienniki entalpiczne stosowane w rekuperatorach aeroVent są wykonane wg opatentowanej metody przez szwajcarskiego producenta firmę Polyblock. Charakteryzują się zgoła przeciwstawnymi parametrami, z jednej strony pozwalają na skuteczną dyfuzję pary wodnej, a z drugiej gwarantują, ze ścianki wymiennika pozostają suche w swojej objętości, co gwarantuję odporność na namnażanie bakterii i grzybów na ich powierzchni.

Płaski rekuperator Flat

Przewody aeroVent

Elastyczne przewody aeroVent mają za zadanie połączenie elementów nawiewnych oraz wywiewnych z rozdzielaczami przy rekuperatorze.

Średnica zewnętrzna przewodów to zaledwie 75 mm, co sprawia, że bez większego problemu można ukryć je w elementach konstrukcyjnych budynku.

Przewód jest karbowany, co pozwala na jego elastyczne układanie i swobodne prowadzenie bez konieczności montażu dodatkowych kształtek. Karbowana struktura nie wpływa na zwiększenie oporów przepływu powietrza, ponieważ od wewnątrz rura wyłożona jest specjalną gładką powłoką, która zmniejsza współczynnik tarcia. Dodatkowo wpływa na tłumienie hałasu.

Zastosowana powłoka posiada również właściwości antybakteryjne oraz antystatyczne, dzięki czemu zapewnione są higieniczne warunki pracy całej instalacji.

Elastyczny przewód karbowany aeroVent

Rozdzielacze

Do połączenia centrali wentylacyjnej z siecią przewodów elastycznych stosuje się skrzynki rozdzielaczowe, potocznie zwane rozdzielaczami. Ich zadaniem jest rozdział powietrza do poszczególnych elementów nawiewnych i wywiewnych. Skrzynki są uniwersalne i nadają się do zastosowania w dowolnych konfiguracjach.

Rozdzielacze przygotowane są w dwóch wariantach: kątowe lub proste. Rozdzielacze kątowe nadają się do całkowitego ukrycia w posadzce. Rozdzielacze proste są bardzo wygodne podczas montażu skrzynek w pomieszczeniach technicznych lub przy rozprowadzeniu instalacji na nieużytkowym poddaszu.

Skrzynki wykonywane są w wersjach z różną ilością wyjść tak aby można było dostosować je do indywidualnych wymagań architektury budynku.

Skrzynka rozdzielaczowa / rozdzielacz

Nawiewniki oraz wywiewniki

Nawiewniki oraz wywiewniki systemu aeroVent występują w średnicy 125 mm. Ich konstrukcja pozwala na regulowanie wielkości strumienia powietrza, co ma zastosowanie w regulacji i zbilansowaniu instalacji.

Anemostaty wykonane są z wysokiej jakości materiału. Przekłada się to na ich estetyczny wygląd w pomieszczeniu, w którym są zamontowane.

W systemie aeroVent występują anemostaty w dwóch wersjach: nawiewnej oraz do wywiewnej.

Rekuperacja to serce systemu wentylacyjnego, a anemostaty to jego „usta”. Razem tworzą zgrany duet, który dba o zdrowie i komfort mieszkańców domu, jednocześnie obniżając koszty ogrzewania.

Anemostat to element nawiewny lub wywiewny, który jest montowany w suficie i stanowi zakończenie mechanicznej sieci wentylacyjnej.