Fakty i mity o rekuperacji

Prawidłowo wykonana wentylacja to ważny element nowoczesnego domu.

W nowoczesnym energooszczędnym  domu  fundamenty i ściany są dokładnie ocieplone, a okna i drzwi mają wysoką klasę szczelności. Wszystko to sprawia że wentylacja grawitacyjna po prostu nie wystarcza. Taki dom bez rekuperacji staje się termosem, w którym  na oknach, ścianach i sufitach może zbierać się wilgoć i pleśń, a w  powietrzu obecna jest duża ilość CO2 i pyłu.

Czy system jest drogi?

MIT 1: Rekuperacja to bardzo drogi system, szkoda na niego pieniędzy.

System wentylacji i rekuperacji wydaje się drogi. Zamontowany w domu o powierzchni ok. 250m2 może kosztować nawet 25 tyś zł. To dużo pieniędzy. Ale kwota ta może być znacznie niższa, jeśli dom od początku będzie budowany z uwzględnieniem wyposażenia go w system wentylacji mechanicznej. Najwięcej wydatków można zaoszczędzić nie budując od fundamentów niepotrzebnych kominów wentylacyjnych. Dom o powierzchni ok. 250 m2 zazwyczaj ma dwa lub trzy kominy. Jeśli wybudowanie jednego z nich wraz z jego fundamentowaniem, obróbką blacharską ew. otynkowaniem lub wykończeniem cegłą klinkierową kosztuje ok 8 – 9 tyś. zł, to w skrajnym przypadku oszczędności mogą zrównać się z ceną kompletnego systemu wentylacji.

Czy oszczędzę na ogrzewaniu?

MIT 2: Dzięki rekuperacji zaoszczędzę na ogrzewaniu.

Rekuperator nie ogrzewa budynku, więc nie zastąpi ogrzewania. Wręcz przeciwnie, wymusza ciągłą wentylację budynku. Koszty ogrzewania domu z wentylacją, nawet z odzyskiem ciepła, w porównaniu do kosztów ogrzewania domu wyposażonego w niedziałającą wentylację grawitacyjną będą zawsze większe. Korzyścią jest natomiast uzyskanie nieporównywalnego komfortu klimatu wewnętrznego wynikającego z ciągłej wymiany powietrza w domu, w którym zawsze jest świeże powietrze i nie ma wilgoci. Rekuperator odzyskuje ciepło powietrza wydmuchiwanego z domu. Dla zobrazowania skuteczności działania systemy, wystarczy zauważyć, że w przypadku temp. panującej na zewnątrz w okolicach 5C, temperatura powietrza nawiewana do domu wynosi 18C, jeśli temp. w wew. domu to ok. 21C.

Hałas

MIT 3: Wentylacja mechaniczna hałasuje.

Powietrze płynące w przewodach wentylacyjnych wydaje dźwięk, szumi. Natomiast jest wiele sposobów, aby hałas szumiącego powietrza zniwelować. Doświadczony projektant i dobrze rozumiejący projekt wykonawca instalacji wentylacyjnej w domu może ją wykonać tak, aby hałas płynącego powietrza zniwelować. Stosuje się specjalne tłumiki, skrzynki rozprężne i co najważniejsze, instalacja musi być zaprojektowana tak, aby zapewnić niewielkie prędkości przepływu, dzięki czemu hałas nie musi być tłumiony, po prostu nie jest generowany przez instalację wentylacji. Wentylacja mechaniczna może być cicha i niesłyszalna dla domowników.