Prawidłowo wykonana wentylacja to ważny element nowoczesnego domu

Fakty i mity. W nowoczesnym energooszczędnym domu fundamenty i ściany są dokładnie ocieplone, a okna i drzwi mają wysoką klasę szczelności. Wszystko to sprawia że wentylacja grawitacyjna po prostu nie wystarcza. Taki dom bez rekuperacji staje się termosem, w którym na oknach, ścianach i sufitach może zbierać się wilgoć i pleśń, a w powietrzu obecna jest duża ilość CO2 i pyłu.

Fakty i mity o rekuperacji

Czy system rekuperacji i wentylacji jest drogi?

MIT: Rekuperacja to bardzo drogi system, szkoda na niego pieniędzy.

FAKT: System wentylacji i rekuperacji wydaje się drogi. Zamontowany w domu o powierzchni ok. 250m2 może kosztować nawet 35 tys. zł. To dużo pieniędzy. Ale kwota ta może być znacznie niższa, jeśli dom od początku będzie budowany z uwzględnieniem wyposażenia go w system wentylacji mechanicznej. Najwięcej wydatków można zaoszczędzić nie budując od fundamentów niepotrzebnych kominów wentylacyjnych.

Dom o powierzchni ok. 250 m2 zazwyczaj ma dwa lub trzy kominy. Jeśli wybudowanie jednego z nich wraz z jego fundamentowaniem, obróbką blacharską ew. otynkowaniem lub wykończeniem cegłą klinkierową kosztuje ok. 10 – 12 tys. zł, to w skrajnym przypadku oszczędności mogą zrównać się z ceną kompletnego systemu wentylacji.

MIT: Koszty działania rekuperatora są wysokie, bo zimą włącza się system rozmrażania grzałką elektryczną o dużej mocy i jej działanie generuje duże zużycie drogiej energii elektrycznej.

FAKT 1: Jeśli system rozmrażania rekuperatora oparty jest tylko na działaniu grzałki elektrycznej, to może się tak zdarzyć. Należy jednak pamiętać, że warunki pogodowe panujące w Polsce wymuszają pracę systemu rozmrażania tylko w kilka – kilkanaście dni, a przeważnie nocy, w ciągu roku.

FAKT 2: Wszystkie rekuperatory aeroVent są wyposażone w system bezgrzałkowego rozmrażania, który wykorzystuje do zabezpieczenie przed zalodzeniem wymiennika strumień ciepłego powietrza wywiewanego z budynku. Nawet jeśli w przypadku panowania silnych mrozów, strumień ten będzie musiał być zwiększony, jego ogrzanie będzie dużo tańsze przy wykorzystaniu systemu grzewczego budynku, niż przy zastosowaniu grzałki elektrycznej zamontowanej w rekuperatorze, na dodatek jeszcze przed wymiennikiem ciepła.

FAKTY I MITY

Czy decydując się na rekuperację oszczędzę na ogrzewaniu?

MIT: Dzięki rekuperacji zaoszczędzę na ogrzewaniu.

FAKT: Rekuperator nie ogrzewa budynku, więc nie zastąpi ogrzewania. Wręcz przeciwnie, wymusza ciągłą wentylację budynku. Koszty ogrzewania domu z wentylacją, nawet z odzyskiem ciepła, w porównaniu do kosztów ogrzewania domu wyposażonego w niedziałającą wentylację grawitacyjną będą zawsze większe.

Korzyścią jest natomiast uzyskanie nieporównywalnego komfortu klimatu wewnętrznego wynikającego z ciągłej wymiany powietrza w domu, w którym zawsze jest świeże powietrze i nie ma wilgoci. Rekuperator odzyskuje ciepło powietrza wydmuchiwanego z domu. Dla zobrazowania skuteczności działania systemu, wystarczy zauważyć ważny fakt. W przypadku temperatury panującej na zewnątrz w okolicach 5C, temperatura powietrza nawiewana do domu wynosi 18C, jeśli temperatura w wewnątrz domu to ok. 21C. Fakty i mity.

Rekuperacja i hałas. Czy wentylacja mechaniczna jest głośna?

MIT: Wentylacja mechaniczna hałasuje.

FAKT: Powietrze płynące w przewodach wentylacyjnych wydaje dźwięk, szumi. Natomiast jest wiele sposobów, aby hałas szumiącego powietrza zniwelować. Doświadczony projektant i dobrze rozumiejący projekt wykonawca instalacji wentylacyjnej w domu może ją wykonać tak, aby hałas płynącego powietrza zniwelować.

Stosuje się specjalne tłumiki, skrzynki rozprężne i co najważniejsze, instalacja musi być zaprojektowana tak, aby zapewnić niewielkie prędkości przepływu, dzięki czemu hałas nie musi być tłumiony. Po prostu nie jest generowany przez instalację wentylacji. Wentylacja mechaniczna może być cicha i niesłyszalna dla domowników. Fakty i mity.

Fakty i mity. Anemostat nawiewny

Pomieszczenia, z których usuwamy powietrze

łazienka

kuchnia • łazienka • WC • garderoba • spiżarnia • wiatrołap • korytarz

Pomieszczenia, do których nawiewamy powietrze

sypialnia

sypialnia • salon • jadalnia

Zobacz również:

Odkurzacze centralne aeroVac – sprawdź tutaj.

Scroll to Top