Montaż instalacji rekuperacji

Jak wykonać montaż instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Montaż systemu rekuperacji to inwestycja, która wymaga starannego przygotowania i wykonania. Proces ten składa się z kilku etapów, od szczegółowego projektu, aż po ostateczne uruchomienie i konfigurację urządzenia.

Montaż instalacji systemu rekuperacji

Przed rozpoczęciem prac montażowych konieczne jest odpowiednie przygotowanie budynku. Należy zapewnić ekipie montażowej swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których będą prowadzone główne prace, takie jak strych czy poddasze. Warto również zabezpieczyć podłogi i meble przed zabrudzeniem.

Po rozplanowaniu przychodzi czas na montaż instalacji. Najłatwiej jest wykonać go od montażu skrzynek rozprężnych i rozprowadzeniu instalacji z przewodów z polietylenu. Montując przewody w króćcach skrzynek rozprężnych, należy pamiętać o zastosowaniu uszczelek oraz o uszczelnieniu połączenia taśmą aluminiową wentylacyjną bądź kominową. Skrzynki rozprężne należy przymocować do stropu używając kołków rozporowych.

Montaż instalacji - elementy systemu rekuperacji
Kanał wentylacyjny rekuperacji
Montaż instalacji - kanał wentylacyjny
Montaż skrzynek rozprężnych i rozprowadzenie instalacji rekuperacji

Rozprowadzając instalację na odcinkach skrzynka rozprężna – rozdzielacz, warto mocować kanały wentylacyjne do stropu. Idealna do tego zadania jest taśma stalowa perforowana DUH, którą można ciąć na odcinki o odpowiedniej długości i mocować za pomocą kołków rozporowych.

Na odcinkach rozdzielacz – rekuperator można zastosować kanały ze stali ocynkowanej bądź kanały elastyczne aluminiowe. Połączenia rur najlepiej połączyć używając blachowkrętów i uszczelnić owijając taśmą aluminiową wentylacyjną bądź kominową.

Przed dokonaniem jakichkolwiek czynności związanych z zasilaniem (podłączanie przewodów, instalacja urządzenia itp.) należy upewnić się, że centrala jest odłączona od sieci elektrycznej!

Montaż instalacji powinna dokonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia elektryczne. Błędne podłączenie przewodów może spowodować uszkodzenie centrali. Urządzenie nie może być użytkowane w warunkach wystąpienia kondensacji pary wodnej i narażone na działanie wody.

  • Instalacja elektryczna, w której pracuje centrala, powinna być zabezpieczona bezpiecznikiem S191 16C.
  • Montażu rekuperatora powinna dokonać wykwalifikowana osoba, posiadająca odpowiednie uprawnienia, zgodnie z dokumentacją techniczną oraz obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Błędne podłączenie może spowodować uszkodzenie urządzenia lub inne nieprzewidziane skutki, w tym zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników.
  • Urządzenie musi być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem oraz w zakresie parametrów pracy, do którego zostało zaprojektowane. W przeciwnym wypadku producent nie ponosi odpowiedzialności za wynikłe z takiego działania skutki.
  • Rekuperator nie może być użytkowany w warunkach wystąpienia kondensacji pary wodnej i narażony na działanie wody i pyłów. Nie może być przez to montowany w pomieszczeniach takich jak np. pralnie.
  • Wartość parametrów dostępnych na poziomie serwisowym sterownika centrali należy dobrać do danego typu instalacji uwzględniając wszystkie warunki jej pracy. Błędny dobór parametrów może doprowadzić do stanu awaryjnego. Modyfikacja zaprogramowanych parametrów powinna być przeprowadzana tylko przez osobę upoważnioną i przeszkoloną w zakresie działania rekuperatora.
  • W żadnym wypadku nie wolno dokonywać modyfikacji konstrukcji rekuperatora. Zabrania się eksploatacji urządzenia niesprawnego lub naprawianego przez nieautoryzowany serwis.
  • Wyłączenie rekuperatora za pomocą ekranu dotykowego, nie odłącza go od sieci elektrycznej! Na zaciskach może występować napięcie niebezpieczne! Przed przystąpieniem do prac montażowych należy bezwzględnie odłączyć zasilanie i upewnić się, że na zaciskach i przewodach nie występuje napięcie niebezpieczne.
  • Podłączenie napięcia sieciowego do złącz wejść cyfrowych oraz wyjść analogowych i transmisji uszkodzi sterownik, oraz zagraża porażeniem prądem.

Montaż instalacji rekuperacji: instrukcje

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny montaż instalacji rekuperacji?

Decyzja o zainstalowaniu rekuperacji to inwestycja w zdrowie, komfort i przyszłość Twojego domu. Aby w pełni cieszyć się jej zaletami, warto powierzyć montaż specjalistom.

Profesjonalny montaż instalacji  rekuperacji to gwarancja wielu korzyści. Przede wszystkim, doświadczona firma zapewni, że system zostanie zainstalowany prawidłowo i będzie działał wydajnie przez wiele lat. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się świeżym powietrzem w każdym pomieszczeniu, niezależnie od pory roku.

Specjaliści posiadają wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowego zaprojektowania i wykonania instalacji. Dobiorą odpowiednie urządzenie, zaprojektują optymalną sieć kanałów i zadbają o szczelność połączeń. Dzięki temu unikniesz problemów z hałasem, przeciekami czy utratą ciepła.

Ponadto, profesjonalny montaż instalacji to gwarancja bezpieczeństwa. Instalatorzy posiadają niezbędne uprawnienia i pracują zgodnie z obowiązującymi normami, co minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii.

Warto również podkreślić, że profesjonalne firmy oferują serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, co daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu na długie lata.

Szukasz doświadczonego instalatora rekuperacji w swojej okolicy?

Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci wybrać najlepszego instalatora rekuperacji w Twojej okolicy, który zapewni Ci maksymalny komfort i efektywność systemu.