Jaki rekuperator wybrać do domu 100 m²?

Jaki rekuperator wybrać do domu o powierzchni do 100 m²?
Wybór rekuperatora do domu o powierzchni 100 m2 zależy od kilku czynników. Jakie kluczowe parametry warto uwzględnić przy wyborze rekuperatora? Jeśli planujesz instalację systemu rekuperacji, najlepiej skonsultować się z naszym specjalistą, który dopasuje urządzenie do specyficznych wymagań domu.

W artykule:

Udostępnij:

Jednym z najczęstszych pytań, jakie ostatnio pojawiają się wśród naszych klientów w kontekście rekuperacji, jest wybór odpowiedniego rekuperatora. Jaki rekuperator do domu o powierzchni około 100 m². Dziś nikogo już nie dziwią domy o metrażach 75, 90 czy 100 m². Mniejsza powierzchnia oznacza niższe koszty budowy i utrzymania. Niezależnie jednak od wielkości budynku, priorytetem zawsze jest jego energooszczędność.

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a jednocześnie zapewnienie zdrowego, świeżego powietrza w domu, jest instalacja rekuperatora o odpowiedniej wydajności. Urządzenie to nie tylko odzyskuje ciepło, co zmniejsza rachunki za ogrzewanie, ale także gwarantuje stały dopływ czystego powietrza do wnętrz.

Obliczenie ilości powietrza wentylacyjnego

Aby wybrać właściwy rekuperator do domu o powierzchni 100 m², kluczowe jest obliczenie ilości powietrza wentylacyjnego. Zapewni nam ono komfort w każdym z pomieszczeń. Na przykład kuchnia i łazienka, jako pomieszczenia o podwyższonej wilgotności i specyficznych zapachach, wymagają większego strumienia powietrza wywiewanego – odpowiednio około 70 m³/h i 50 m³/h. Z kolei do pomieszczeń takich jak sypialnia czy salon, należy nawiewać świeże powietrze – odpowiednio około 45 m³/h i 65 m³/h.

Podstawą przy obliczeniach jest skupienie się na pomieszczeniach, z których powietrze będzie usuwane, ponieważ to one mają decydujący wpływ na wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego. Szczegółowe informacje na temat zalecanych wartości można znaleźć na stronie Rekuperacja: Projektowanie i montaż – obliczanie ilości powietrza

Po zsumowaniu wielkości powietrza wentylacyjnego otrzymamy wielkość strumienia wywiewnego, który jest jednocześnie wymaganą minimalną wielkością strumienia nawiewanego. Ponieważ zasadą dobrej wentylacji jest zachowanie równowagi między strumieniami powietrza nawiewanego i wywiewanego, innym słowy, tyle samo powietrza usuwamy, co wprowadzamy do budynku.

Potrzebny będzie projekt rekuperacji

Ale spokojnie, wybierając rekuperację do swojego domu, nie musisz samodzielnie robić żmudnych wyliczeń. W aeroVent zapewniamy bezpłatny projekt i wycenę systemu rekuperacji, który obejmuje m.in. obliczanie ilości powietrza. Zapraszamy do skorzystania z darmowego projektu: Wstępna wycena i projekt rekuperacji za darmo

Jaki rekuperator wybrać do domu 100 metrów kwadratowych? 

W świetle tych obliczeniowych zasad, jaki rekuperator wybierzemy do domu o powierzchni 100 m²? 

Dom o takim metrażu składa się zwykle z: salonu, dwóch-trzech sypialni, łazienki i toalety, kuchni, garderoby, części komunikacyjnej tj. holu, korytarza czy wiatrołapu.

Czyli zaczynając obliczenia od strony wywiewnej, musimy odebrać następujące strumienie powietrza:

Kuchnia65 m³/h
Łazienki 2 x 45 m³/h = 90 m³/h
Garderoby 2 x 15 m³/h = 30 m³/h
Wiatrołap 15 m³/h
Razem200 m³/h

Ilość świeżego powietrza nawiewanego, to odpowiednio:

Sypialnia rodziców40 m³/h
Sypialnia dzieci2 x 30 m³/h = 60 m³/h
Salon80 m³/h
Komunikacja20 m³/h
Razem200 m³/h

Po wykonaniu takich obliczeń widać, że rekuperator o wydatku ok. 200 m³/h posiada wystarczający wydatek dla niewielkiego domu z dwiema łazienkami i trzema sypialniami. Dla takiego domu kubatura wynosi około 300 m³, więc zapewniamy wymianę około 70% powietrza w ciągu godziny.

W 100-metrowym domu powodzeniem możemy zastosować również centralę, np. Reversus 200, Flat 200, Breva 200, Breva TOP, Breva Top Mini.

Uwzględnienie kubatury budynku i pomieszczeń nie objętych wentylacją

Kolejna ważna uwaga, zanim zdecydujemy jaki rekuperator do domu 100 m² wybierzemy. Pamiętajmy, że wybierając odpowiedni rekuperator do budynku, bierzemy pod uwagę kubaturę budynku. Chodzi tu o metry sześcienne domu, a nie o kwadratowe. Kubatura budynku 100 m² przy założeniu, że wysokość kondygnacji ma 3 metry, to 300 m³.

Decydując się jaki rekuperator wybrać pamiętajmy też o uwzględnieniu pomieszczeń nie objętych wentylacją mechaniczną jak kotłownia czy garaż. Aczkolwiek w domach do 100 m² raczej takich specjalnych, nieużytkowych pomieszczeń nie ma albo są i pełnią kilka funkcji jednocześnie np. kotłownia jest jednocześnie pralnią, albo łazienką. Także liczba domowników ma duży wpływ na wybór jednostki.

Więcej informacji o modelach rekuperatorów aeroVent odpowiednich do domu 100 m2 znajdziesz na stronie: Rekuperatory aeroVent, wybierając odpowiedni model jednostki wentylacyjnej.

Wiemy jaki rekuperator wybrać, ale gdzie go zamontować?

Jednostkę mamy wybraną, teraz musimy wybrać dla niej miejsce w naszym 100-metrowym domu. Zwykle takie domy nie posiadają garażu w bryle budynku, w którym najlepiej jest usytuować rekuperator. Wymienione jednostki aeroVent jak Breva czy Flat są kompaktowymi urządzeniami, o stosunkowo niewielkich wymiarach ze „sprytnym” sposobem montażu. Możemy je instalować pionowo na ścianie lub poziomo pod sufitem. 

Dobrym miejscem na montaż rekuperatora może być pralnia lub każde inne pomieszczenie gospodarcze, np. kotłownia czy spiżarnia. Poddasze będzie również dobrym miejscem, ale musi być zaizolowane, żeby temperatura nie spadała poniżej 0⁰C. W tym przypadku dostęp do centrali będzie nieco utrudniony.

Specjalista podpowie, jaki rekuperator będzie odpowiedni dla domu 100 m²

Wybór odpowiedniego rekuperatora do domu o powierzchni 100 m² wymaga dokładnej analizy potrzeb i możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę na wydajność urządzenia, rodzaj wymiennika ciepła, poziom hałasu, izolację termiczną oraz jakość filtrów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, jaki rekuperator wybrać, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać optymalne rozwiązanie. Pamiętaj, że inwestycja w dobry rekuperator to inwestycja w zdrowie i komfort Twojej rodziny.

Udostępnij: