Chcesz cieszyć się świeżym powietrzem w domu, jednocześnie oszczędzając na ogrzewaniu? Rekuperator to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty, zwłaszcza ze względu na bogatą ofertę dostępną na rynku. Jak więc wybrać dobry rekuperator, który spełni Twoje oczekiwania?
Dobry rekuperator czy wentylacja grawitacyjna?
Najprostszymi i najtańszym rozwiązaniem wentylacyjnym w domu jest wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna. Ale jej prostota pociąga za sobą wiele wad. Przede wszystkim nie mamy na nią wpływu, ponieważ jej działanie jest całkowicie zależne od pogody.
Optymalne warunki dla skutecznego działania wentylacji grawitacyjnej to temperatura powietrza poniżej 12 st. C (im mniej, tym różnica ciśnień większa i wentylacja grawitacyjna efektywniejsza) oraz – gdy mamy rozszczelnione (np. za pomocą nawiewników) okna. Ale jak wiemy, położenie Polski w strefie klimatu umiarkowanego powoduje duże wahania temperatur. Oznacza to, że praktycznie poza miesiącami zimowymi powietrze nie jest usuwane przez kominy wentylacji grawitacyjnej. A biorąc więc pod uwagę coraz dłuższe cieplejsze okresy w naszej strefie klimatycznej, w rezultacie nie dochodzi do wymiany powietrza w naszych domach.
Pozostaje więc najbardziej sprawdzona, lecz nie pozbawiona wad, metoda — czyli otwieranie okien czy wspomniane rozszczelnianie ich. Generuje to jednak straty ciepła w okresie zimowym i bezpośredni napływ kurzu, zanieczyszczeń w tym smogu czy latem insektów do domu. W efekcie oddychanie nieświeżym, zanieczyszczonym dwutlenkiem węgla czy szkodliwymi pyłami powietrzem o dużej wilgotności jest przyczyna wielu dolegliwości, złego samopoczucia, alergii, senności, bólu i zawrotów głowy, czy zmęczenia. Brak skutecznej wentylacji w domu grozi także zagrzybieniem i pleśnieniem ścian, szczególnie w pierwszych 2 latach użytkowania budynku.
Jak więc możemy temu zapobiec? Jak oddychać świeżym powietrzem o odpowiedniej wilgotności bez strat ciepła?
Rekuperacja, czyli skuteczna wentylacja na miarę nowoczesnego domu
Z pomocą przychodzi nowoczesny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja i przede wszystkim dobry rekuperator. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej rekuperacja zapewnia kontrolę nad wymianą powietrza i minimalizuje straty ogrzewania zimą. Powietrze usuwane i nawiewane przepływa przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej, ale się nie miesza. Nawiewane ogrzewa się wówczas od usuwanego. Do pomieszczeń dociera powietrze już wstępnie podgrzane i to bez dostarczania dodatkowej energii. Energia jest odzyskiwana i wykorzystywana ponownie. To działa jak prawdziwy recykling. A wynikające z tego oszczędności na ogrzewaniu mogą dochodzić do 20% w stosunku do domu z wentylacją naturalną.
Wybór dobrego rekuperatora. Co powinien mieć, żeby skutecznie działał?
Zasada działania rekuperacji to jedno, a drugie i najważniejsze to wybór odpowiedniej jednostki do naszego domu. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze?
Przykładem wydajnej jednostki są rekuperatory aeroVent, spełniające najważniejsze funkcje, jakie powinien posiadać każdy dobry rekuperator:
Obudowa urządzenia
Obudowa urządzenia z pozoru mało istotna, ale pełni także bardzo ważną funkcję. Jako jedyna firma w Polsce aeroVent w modelach Reversus i Flat stosuje obudowę wykonaną w technologii PML. To technologia wyróżniająca rekuperatory tego producenta. Polega ona na zastosowaniu podwójnej obudowy ze stali ocynkowanej izolowanej ciśnieniowo sprasowaną pianą poliuretanową. Wielowarstwowa obudowa zapewnia doskonałą izolację termiczną urządzenia i wycisza pracę jednostki.
Sprawność odzysku ciepła
Jedną z najważniejszych cech wentylacji mechanicznej jest to, ile wynosi sprawność odzysku ciepła (w %) i według jakiej normy jest ona liczona. Rekuperatory aeroVent mają wyszczególnione dwie wartości: zmierzoną i podaną sprawności odzysku ciepła według maksymalnej sprawności odzysku ciepła i sprawność odzysku ciepła według normy EN13141-7 czyli normy wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych. Rekuperatory aeroVent jak np. Reversus 300 ma maksymalny odzysk ciepła na poziomie 95% – to bardzo dobry wynik. A według normy EN 13141-7 jest na poziomie aż 86,1%. Podobnie przy innych modelach rekuperatorów aeroVent. W żadnym nie jest ona niższa niż odpowiednio 92% i dla normy EN 13141-7: 82,6%.
Wielkość wymiennika ciepła
W rekuperatorach aeroVent stosowane są wymienniki ciepła odpowiedniej wielkości w stosunku do wydajności jednostki. Im większa jednostka, tym wymiennik większy.
Atest higieniczny
Każda jednostka wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła aeroVent posiada atest higieniczny.
Klasa energetyczna
Na każdym urządzeniu aeroVent umieszczona jest informacja o klasie energetycznej. Rekuperatory aeroVent posiadają klasę energetyczną A.
Nominalna wydajność centrali
Każdy rekuperator aeroVent, czyli 3 dostępne modele: Reversus, Flat i Breva mają ściśle określoną, zmierzoną i podaną nominalną wydajność centrali (w m3), która informuje nas jaką jednostkę powinniśmy wybrać w stosunku do wielkości naszego domu. Np. rekuperatory model Breva są jednostkami przeznaczonym do mniejszych domów już od 90 m kw do ok. 120 m kw.
Wydajność przy określonym sprężu dyspozycyjnym
Sprawdź też wydajność przy określonym sprężu dyspozycyjnym. To ważne odniesienie, ponieważ spręż to parametr, dzięki któremu można się dowiedzieć, jakie opory w instalacji może zwalczyć rekuperator, ale także zagwarantować wentylację pomieszczeń, która jest zgodna z przyjętymi normami. Jeśli spręż jest wysoki, możemy mieć pewność, że urządzenie jest mocne, wydajne. Można porównać kilka urządzeń, biorąc pod uwagę parametry pracy dla 100-150 lub 200 [Pa] (Pascal, czyli jednostka ciśnienia), czyli jaką wydajność ma urządzenie przy określonym sprężu.
Rekuperatory aeroVent mają podaną w specyfikacji technicznej tę podstawową wydajność nominalną w m3/h przy konkretnym sprężu 150 Pa. Np. płaski rekuperator Flat 550 do montażu sufitowego posiada dużą wydajność 560 m3/h dla sprężu 150 [Pa]. W rekuperatorach aeroVent dodatkowo do każdej wielkości urządzenia jest podany dokładny wykres wydajności jednostki w zmiennych warunkach ciśnienia.
Poziom hałasu
Istotnym parametrem jest poziom hałasu określany w decybelach, czyli z jaką głośnością pracuje centrala. Rekuperatory aeroVent charakteryzują się cichą pracą i w zależności od modelu, poziom hałasu jest na poziomie nawet poniżej 30 dB. Poza tym zastosowane w rekuperatorach aeroVent wentylatory EC są cichsze w porównaniu do tradycyjnych wentylatorów. Elektroniczne sterowanie i brak szczotek w silniku przyczyniają się do redukcji hałasu.
Filtry
Ważną kwestią są także zastosowane filtry, które w każdym rekuperatorze należy systematycznie wymieniać. Rekuperatory aeroVent mają wbudowany czujnik informujący o potrzebie wymiany filtrów. AeroVent zarówno w Reversusach, jak i płaskich rekuperatorach Flat czy małych urządzeniach Breva standardowo stosuje dla nawiewu filtry F7 czyli o podwyższonej klasie filtracji. Są to filtry bardzo dobrej jakości, ponieważ zatrzymują większość pyłu obecnego w smogu.
System antyzamrożeniowy
Każdy dobry rekuperator powinien być wyposażony w system antyzamrożeniowy, czyli chroniący urządzenie, a w zasadzie jego wymiennik ciepła przed zamarzaniem. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas dużych mrozów wymiennik może zamarznąć. Rekuperatory aeroVent są wyposażone w skuteczny system bezgrzałkowego rozmrażania, który wykorzystuje do zabezpieczania przed oblodzeniem wymiennika strumień ciepłego powietrza wywiewanego z budynku. Jest to rozwiązanie energooszczędne w porównaniu do pobierającej dużo energii elektrycznej grzałki czy inaczej nagrzewnicy wstępnej.
Wentylatory
Dobry rekuperator pracuje nieustannie dla zapewnienia skutecznej wymiany powietrza w domu, dlatego ważne jest, aby nie pobierał dużo prądu. Poza zastosowanym systemem bezgrzałkowym w rekuperatorach aeroVent są zainstalowane wentylatory EC. Wentylatory EC są bardziej efektywne energetycznie w porównaniu do tradycyjnych wentylatorów prądu przemiennego (AC). Dzięki elektronicznemu komutowaniu (w skrócie EC) prędkość wentylatora może być dostosowana do aktualnych potrzeb, co pozwala na oszczędność energii.
Współpraca z innymi urządzeniami
Współczesne urządzenia w naszych domach są wyposażone w rozbudowaną elektronikę, która daje szerokie możliwości zarządzania pracą urządzeń. Podobnie jest z rekuperacją aeroVent, która posiada zaawansowaną automatykę współpracującą z różnymi sprzętami w domu. Można połączyć ją z okapem kuchennych i podczas gotowania zwiększyć moc wywiewu powietrza z pomieszczenia. Dla bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców jednostka może być połączona z czujnikami czadu czy wilgoci.
Dla obniżenia kosztów eksploatacyjnych domu, rekuperatory aeroVent można połączyć z systemem alarmowym budynku, który przełączy rekuperator w tryb niskiego poboru energii podczas nieobecności domowników. A to wszystko dla zapewnienia lepszej kontroli nad domem i jego kosztami użytkowania, nie wspominając już o zdrowiu i bezpieczeństwie.
Sterowanie
AeroVent dostarcza rekuperatory Breva w komplecie z system sterowania automatyką urządzenia. Trzy modele Breva (Breva H 200, Breva Top, Breva Top Mini) są wyposażone w dotykowy sterownik z kolorowym wyświetlaczem EVO LT, pozwala on na sterowanie m.in. by-passem urządzenia czy wymiennikiem ciepła.
By-pass
W rekuperatorach ważną funkcję pełni także wspomniany by-pass, który podobnie jak ten w medycynie, omija miejsce zwężenia tętnicy wieńcowej i pozwala układowi naczyniowemu na normalne działanie. W rekuperacji by-pass omija, ale wymiennik ciepła i pozwala dla powietrza z zewnątrz wpłynąć bezpośrednio do budynku i na odwrót przy wywiewie. By-pass jest aktywny głównie latem, kiedy mamy komfortowe 21-22 st. C.
Ręczne sterowanie by-passem jest uciążliwe, ze względu na dużą zmienność temperatury w naszym kraju. Dlatego tak ważne jest, aby działał automatycznie, czyli bez naszej ingerencji. We wszystkich rekuperatorach aeroVent w standardzie instalowany jest by-pass automatyczny. Czyli działa w pełni automatycznie i jest 100% by-passem, bo nawiewa i wywiewa 100% powietrza w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Jedyne co musimy zrobić sami, to ustawić temperaturę komfortu na sterowniku rekuperatora.
Dobry rekuperator to gwarancja świeżego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie
Dobry rekuperator powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, uwzględniając wielkość domu, liczbę mieszkańców oraz oczekiwania dotyczące komfortu i oszczędności.
Wybór dobrego rekuperatora wymaga starannej analizy różnych czynników. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zainwestujemy w urządzenie, które zapewni nam zdrowy i komfortowy mikroklimat w domu przez wiele lat. Pamiętajmy, że dobry rekuperator to nie tylko inwestycja w przyszłość, ale także w nasze zdrowie i samopoczucie.